Opis stylu

American stout

Autor: Aleksander Hurko

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 12,5-18°Blg
Ekstrakt końcowy: 2,5-5,5°Blg
Zawartość alkoholu: 5-7% obj.
Goryczka: 35-75 IBU
Barwa: 60-80°EBC
           


Ciemne i palone piwo górnej fermentacji o aromacie amerykańskich chmieli.


Wyróżniki stylu:
Od Black IPA różni się przede wszystkim kolejnością aromatów palonych i chmielowych. W stoutcie aromaty palone powinny znajdować się na pierwszym planie i być bardziej intensywne od owocowych aromatów pochodzących od chmielu.


Aromat:
Aromaty słodowe (kawowe, gorzkiej czekolady, palone) od średnich do wysokich. Aromaty chmielowe pochodzące od amerykańskich chmieli (cytrusowe, żywiczne, owoców tropikalnych) niskie do średnich. Owocowe estry na poziomie od niewyczuwalnych do niskich. Mogą pojawić się aromaty popiołowe, czy kojarzące się z węglem jednak nie powinny przekraczać niskiego poziomu. Brak diacetylu. Niedpuszczalny jest aromat spalenizny.


Smak:
Smaki słodowe (kawowe, gorzkiej czekolady, palone) na poziomie od średniego do wysokiego. Smak chmielowy charakterystyczny dla amerykańskich odmian chmielu – cytrusowy, żywiczny lub owoców tropikalnych – o natężeniu od niskiego do średniego. Estry owocowe na poziomie od niewyczuwalnych do niskich. Słodycz na otwarciu do średnio niskiej, z wytrawnym do półwytrawnego finiszem. Smaki popiołowe, czy kojarzące się z węglem są dopuszczalne maksymalnie na niskim poziomie. Dopuszczalna jest alkoholowość na średnio-niskim poziomie. Brak diacetylu.


Goryczka:
Średnia do wysokiej, głównie chmielowa uzupełniana przez gorycz wnoszoną przez palone słody.


Wygląd:
Barwa od ciemnobrązowej do czarnej, nieprzejrzyste. Obfita, trwała piana o barwie od kremowej do jasnobrązowej.


Odczucie w ustach:
Pełnia średnio niska do średniej. Może być kremowe, w szczególności gdy w zasypie użyty został niesłodowany owies. Dopuszczalne jest ściąganie, pochodzące od dużej ilości palonych słodów, na poziomie do niskiego. Nagazowanie od średnio-niskiego do średnio-wysokiego. Dopuszczalne jest alkoholowe rozgrzewanie, ale maksymalnie na średnio-niskim poziomie.


Surowce i technologia:
Powszechne amerykańskie słody bazowe i drożdże. Używa się różnych ciemnych i palonych słodów, jak również słodów karmelowych. Dodatki niesłodowane takie jak owies mogą być użyte w małych ilościach. Amerykańskie odmiany chmielu.


Przykłady komercyjne:
Crack (Pracownia Piwa), Kruk (Kopyra & Widawa), Rogue Shakespeare Stout, Deschutes Obsidian Stout, Sierra Nevada Stout, North Coast Old No. 38, Bar Harbor Cadillac Mountain Stout, Avery Out of Bounds Stout, Lost Coast 8 Ball Stout, Mad River Steelhead Extra Stout
  15-18°C      shaker, pokal, pintowa szklanka

Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Paloność
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
Paloność
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Cierpkość


LEAVE A COMMENT