Opis stylu

Black IPA

UWAGA! Wszystkie opisy stylów są obecnie w fazie redakcji. Jeśli znajdziecie jakikolwiek błąd, od literówki po kwestie merytoryczne, bardzo prosimy o komentarz lub @ do autora: Jan Gadomski
 
 
 
 
 

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 14-18°Blg
Ekstrakt końcowy: 2-6°Blg
Zawartość alkoholu: 5,5-8% obj.
Goryczka: 50-90 IBU
Barwa: 60-90°EBC
                


Wysoce pijalne, zorientowane na chmiel amerykańskie IPA o czarnej barwie z delikatnie palonymi aromatami w tle.


Wyróżniki stylu:
Mocno chmielowa AIPA, wyróżniająca się czarną barwą.


Aromat:
Podobnie jak w american IPA, zdominowany przez chmiel. Na pierwszym planie aromaty nowofalowych chmieli o charakterze żywicy, sosny, cytrusów, owoców tropikalnych, czarnych porzeczek czy jagód na poziomie od średniego do wysokiego. Aromaty słodów palonych (kawa, czekolada) mogą wystąpić maksymalnie na średnioniskim poziomie i nie mogą przybierać form spalenizny. Podbudowa słodowa w formie aromatów jasnego i ciemnego pieczywa od niskiego do średnioniskiego poziomu, z lekkimi aromatami karmelowymi maksymalnie na niskim poziomie.


Smak:
Przede wszystkim chmielowe (cytrusy, żywica, sosna, owoce tropikalne, czarna porzeczka, jagody) na poziomie od średniego do wysokiego. W tle smaki czekoladowe i kawowe od słodów palonych, na poziomie do średnioniskiego. Słodowość (jasne i ciemne pieczywo, zboże) delikatnie zaznaczona. Lekka karmelowość w tle nie powinna być traktowana jako wada. Estry, jeżeli występują, powinny być w tle na maksymalne niskim poziomie. Półwytrawne do wytrawne na otwarciu z wytrawnym, gorzkim finiszem. Balans po stronie chmielowej goryczki.


Goryczka:
Goryczka od średniowysokiej do wysokiej, chmielowa, nie może być zalegająca i piekąca.


Wygląd:
Barwa ciemnobrązowa do czarnej, zazwyczaj nieprzejrzyste. Piana wysoka, drobnopęcherzykowa, trwała, w większości przypadków biała, choć lekkie zabarwienie od palonych słodów nie powinno być traktowane jako wada.


Odczucie w ustach:
Pełnia od średnioniskiej do średniej, nagazowanie od średnioniskiego do średniego. W niektórych wersjach może wystąpić kremowość i gładkość, ale nie jest wymagana dla stylu. Lekkie alkoholowe rozgrzewanie może wystąpić w mocniejszych wersjach.


Surowce i technologia:
Podstawą zasypu są słody pilzneński i pale ale. Słodów palonych używa się głównie dla nadania barwy i powinny one mieć jak najmniejszy udział w zasypie dla uzyskania koloru czarnego. Niewielki dodatek słodów karmelowych może pozytywnie wpłynąć na pełnię, a wprowadzona przez nie słodycz może pomóc w skontrowaniu silnej goryczki. Nowofalowe chmiele mogą pochodzić zarówno z USA, Australii, Nowej Zelandii lub Europy. Drożdże o neutralnym profilu lub z bardzo niewielką produkcją estrów.


Przykłady komercyjne:
Czarny Piotruś (Łańcut), Mroczny Organista (Harpagan), Blackcyl (Trzech Kumpli), Black Hope (Ale Browar).


  10-14°C   
Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Paloność
Karmelowość
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
Paloność
Karmelowość
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
Poziom zmętnienia
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Rozgrzewanie alkoholowe


One Reply to “Black IPA”

 • Dodaj proszę szkło, alternatywne nazwy i historię oraz tagi.

  W opisie stylu podajesz palone aromaty w tle, absolutni nie zgadzam się, że to jest jego wyróżnik, co więcej, w amerykańskim podejściu długo była mowa o tym, że Black IPA nie powinno mieć właśnie palonych aromatów!

  Wbrew pozorom nie jest to oczywiste. Czy od innych IPA odróżnia się _tylko_kolorem? Czym różni się np. od american stoutu?

  Nie podajesz informacji o tym, jaki jest dolny poziom aromatów palonych. (tak samo w smaku).

  Aromaty jasnego i ciemnego pieczywa? Bardziej szczegółowo!

  Półwytrawne do wytrawne na otwarciu – co to znaczy?

  Jak mogą być aromaty palone to goryczka może być od palonych słodów?

  Wydaje mi się, że proponowane przez Ciebie nagazowanie jest trochę za niskie.

  Mocno rozjeżdża się poziom cech w Black IPA i American IPA. Wydaje mi się, że powinniście z Przemkiem uzgodnić stanowiska.

  Drożdże o neutralnym profilu nie produkują estrów? Bo jeśli produkują, to w surowcach masz masło maślane. Może dopiszesz cokolwiek o chmieleniu?

  Dodaj proszę cudzysłowy przy nazwach.

  Brakuje mi wyjaśnienia o co chodzi w tym stylu, na czym polega jego pijalność, o co w ogóle w nim chodzi.

LEAVE A COMMENT