Opis cech piwa

SIARKOWY / SULPHITIC (0710)
(dwutlenek siarki, SO2)

Autor: Paweł Leszczyński

Najczęstsze skojarzenia:
zapalona zapałka, siarka, dławiący


Pochodzenie:
Drożdże, błędy produkcyjne.


Charakterystyka:
Aromat ten jest wynikiem obecności siarczynów. Może wchodzić w interakcje z innymi substancjami smakowo-zapachowymi, takimi jak aldehyd octowy czy grupami karbonylowymi, maskując ich zapach. Niektóre drożdże lagerowe mogą tworzyć ten związek podczas fermentacji, zależy to od używanego szczepu i szczegółowych warunków. Duże stężenie dwutlenku siarki jest toksyczne dla drożdży i bakterii.


Przyczyny powstawania:
– użycie szczepu drożdży, który produkuje więcej dwutlenku siarki


Możliwość eliminacji:
– użycie innego szczepu drożdży
– dobre napowietrzenie brzeczki i brak kontaktu z tlenem w dalszym procesie
– zapewnij burzliwszą fermentację
– leżakowanie piwa


Sposob degustacji:
Aby wyczuć ten zapach, zakręć piwem, aby uwolnić aromat, a następnie weź kilka krótkich wdechów. Dwutlenek siarki może też powodować wrażenie łaskotania lub mrowienia w nosie.


Próg wyczuwalności:
7 mg/l

Uwagi:

Dwutlenek siarki jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin. Ma własności bakteriobójcze i pleśniobójcze. Często stosowany jest jako konserwant (E220), szczególnie do win (również markowych) i suszonych owoców. W przypadku obecności w jedzeniu dwutlenku siarki większej niż 10 ppm na produkcie w Europie i USA musi pojawić się oznaczenie „zawiera siarczyny”. Wyższe stężenia mogą być niebezpieczne dla astmatyków.Paweł Leszczyński
Latest posts by Paweł Leszczyński (see all)

LEAVE A COMMENT