Słody

Słód dekstrynowy

Słód dekstrynowy, nazywany czasem miodowym lub honey czy hoenig, charakteryzuje się wyjątkowym aromatem, który powstaje w wyniku specjalnej metody słodowania i wydłużonego programu suszenia, w ramach którego następuje częściowe skleikowanie skrobi w ziarnie. Aktywność enzymów jest średnia. Wnosi do piwa przyjemny, słodki aromat słodowy, toffi, skórki chlebowej i ciastek. Wnosi również wiele dekstryn, które zwiększają pełnię piwa.


Zastosowanie:
Można używać do 30% w zasypie, przekroczenie tej wartości czasem wpłynie negatywnie na aromat piwa. Zwiększa pełnię, słodycz w piwie, pozytywnie wpływa na pianę.

Przykładowe parametry na podstawie specyfikacji Viking Malt:
 
Parametry:ParametrWartość
Wilgotność:%<6,5
Ekstrakt:% s.m.>79
Barwa:°EBC10-16
Białko:% s.m.<10
Wolny azot aminowy:mg/l140-180
Odfermentowanie:% s.m.>70
Siła diastatyczna:WK s.m.120-180


Przygotowanie śruty i owsianki:
Śrutę przygotowuje się mieląc słód w młynku laboratoryjnym o średnicy żaren 0,2 mm. Jeśli nim nie dysponujemy, wystarczy młynek do kawy lub analogiczny, należy jednak zwrócić uwagę, aby czas mielenia był taki sam dla wszystkich próbek, a śruta nie była zbyt drobna - mąka słodowa zapychać będzie receptory degustującego. Owsiankę przygotowujemy mieszając śrutę z wodą w proporcji 40% słodu i 60% wody. Owsiankę trzymamy pod przykryciem i degustujemy po upływie godziny.


Przechowywanie i bezpieczeństwo:
Słód powinien być przechowywany w chłodnym (<20°C), suchym (<40 RH%) i bezwonnym miejscu. W takich warunkach dopuszczalny okres składowania słodu wynosi co najmniej 12 miesięcy. Należy dbać, by produkt nie stykał się z gorącymi powierzchniami oraz unikać wdychania pyłu ze słodu.



Latest posts by Paweł Leszczyński (see all)

LEAVE A COMMENT