Opis cech piwa

CHLOROFENOL / CHLOROPHENOL (0504)
(2,6-dichlorofenol)

Autor: Paweł Leszczyński

Najczęstsze skojarzenia:
płyn do płukania ust, plaster, antyseptyczny, medyczny, szpitalny, ściągający


Pochodzenie:
Zanieczyszczenie piwa środkiem zawierającym chlor.


Charakterystyka:
Chlorofenole nie ulegają przekształceniom w piwie, w związku z czym nie da się ich z niego usunąć. Ich źródłem może być użycie zakażonych surowców lub opakowań zawierających chlor, lub chlorofenole. W dużych browarach wiąże się to zwykle z niewydajnym czyszczeniem instalacji lub linii do butelkowania; w browarach domowych może oznaczać kontakt piwa z preparatami chlorowymi. Aromat ten jest bardzo dobrze wyczuwalny przez konsumentów, ze względu na jego mocny aromat przypominający chemię lub szpital.


Przyczyny powstawania:
– kontakt ze środkami zawierającymi chlor lub zainfekowanymi chlorofenolem


Możliwość eliminacji:
– uważne płukanie sprzętu po czyszczeniu go środkami na bazie chloru


Sposob degustacji:
Aby wyczuć ten zapach, zakręć piwem, aby uwolnić aromat. Bierz krótkie wdechy, trzymając próbkę blisko nosa. Chemiczny lub medyczny aromat powinien być wyczuwalny.


Typowe stężenie w piwie:
Niewykrywalne w normalnym piwie.

Próg wyczuwalności:
5 µg/l

Uwagi:

Skażenie chlorofenolem może być powodowane przez różne chlorowane fenole, jednym z których jest właśnie 2,6-dichlorofenol. Wystawienie na aromaty chlorofenolowe zwiększa wrażliwość ich wyczuwania, można zatem spodziewać się postępów przy kolejnych panelach sensorycznych i wyczuwania coraz mniejszych stężeń substancji. Niektóre osoby nie wyczuwają chlorofenolu.



Paweł Leszczyński
Latest posts by Paweł Leszczyński (see all)

LEAVE A COMMENT