Opis stylu

American stout

UWAGA! Wiele opisów stylów jest obecnie w fazie redakcji. W przypadku znalezienia jakichkolwiek błędów prosimy o komentarz lub @ do autora: Aleksander Hurko
 
 
 
Parametry:
Ekstrakt początkowy: 12,5-18°Blg
Ekstrakt końcowy: 2,5-5,5°Blg
Zawartość alkoholu: 5-7% obj.
Goryczka: 35-75 IBU
Barwa: 60-80°EBC
           


Ciemne, palone piwo górnej fermentacji, wyróżniające się aromatem nowofalowych chmieli.


Wyróżniki stylu:
W stoucie amerykańskim nuty palone dominują, a aromaty chmielowe znajdują się w tle, odwrotnie niż przy black IPA. Mocniejszy niż irish stout, ale o niższej zawartości alkoholu niż imperialny stout. Od pozostałych stoutów różni się także intensywnym chmieleniem na aromat chmielami nowofalowymi.


Aromat:
Aromaty słodowe (kawowe, gorzkiej czekolady, palone) od średnich do wysokich. Aromaty chmielowe pochodzące od nowofalowych chmieli (cytrusowe, żywiczne, owoców tropikalnych) niskie do średnich. Owocowe estry na poziomie od niewyczuwalnych do średnioniskich. Mogą pojawić się aromaty popiołowe, czy kojarzące się z węglem, jednak nie powinny przekraczać niskiego poziomu. Brak diacetylu. Niedopuszczalny jest aromat spalenizny.


Smak:
Smaki słodowe (kawowe, gorzkiej czekolady, palone) na poziomie od średniego do wysokiego. Smak chmielowy charakterystyczny dla nowofalowych odmian chmielu – cytrusowy, żywiczny lub owoców tropikalnych – o natężeniu od niskiego do średniego. Estry owocowe na poziomie od niewyczuwalnych do średnioniskich. Słodycz na otwarciu do średnio niskiej, z wytrawnym do półwytrawnego finiszem. Na poziomie niskim może pojawić się kwaśna nuta pochodząca od palonych słodów. Smaki popiołowe, czy kojarzące się z węglem są dopuszczalne maksymalnie na niskim poziomie. Dopuszczalna jest alkoholowość na średnio-niskim poziomie. Brak diacetylu


Goryczka:
Średnia do wysokiej, głównie chmielowa, uzupełniana przez gorycz wnoszoną przez palone słody.


Wygląd:
Barwa od ciemnobrązowej do czarnej, nieprzejrzyste. Obfita, trwała piana o barwie od kremowej do jasnobrązowej.


Odczucie w ustach:
Pełnia średnioniska do średniej. Może być kremowe, w szczególności, gdy w zasypie użyty został niesłodowany owies. Dopuszczalne jest ściąganie, pochodzące od dużej ilości palonych słodów, na poziomie do niskiego. Nagazowanie od średnioniskiego do średniowysokiego. Dopuszczalne jest alkoholowe rozgrzewanie, ale maksymalnie na średnioniskim poziomie.


Surowce i technologia:
Powszechnie używane są amerykańskie słody bazowe i drożdże. Używa się różnych ciemnych i palonych słodów, jak również słodów karmelowych. Dodatki niesłodowane, takie jak owies, mogą być użyte w małych ilościach. Amerykańskie odmiany chmielu.


Przykłady komercyjne:
Crack (Pracownia Piwa), Kruk (Kopyra & Widawa), Rogue Shakespeare Stout, Deschutes Obsidian Stout, Sierra Nevada Stout, North Coast Old No. 38, Bar Harbor Cadillac Mountain Stout, Avery Out of Bounds Stout, Lost Coast 8 Ball Stout, Mad River Steelhead Extra Stout.


  15-18°C      shaker, pokal, pintowa szklanka

Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Paloność
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
Kwaśność
Paloność
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Cierpkość

Olek Hurko
Latest posts by Olek Hurko (see all)

One Reply to “American stout”

 • Czym różni się od stoutów?

  Czy dozwolone są chmiele nowofalowe a nie amerykańskie?

  Imo estry mogą być do poziomu średnio-niskiego. Czy są stouty w ogóle bez estrów?

  Nie chodzi o to, żeby w smaku powtórzyć wszystko, co jest napisane w aromacie, ale żeby opisać smak. Spróbuj zrobić to innymi słowami. W ogóle nie wspominasz o balansie ani o smakach podstawowych.

  Goryczka uzupełniana przez gorycz wnoszoną przez palone słody?

  Ciemnobrązowy stout będzie nieprzejrzysty?

  Powszechne amerykańskie słody bazowe – ???

  Dodaj cudzysłowy przy nazwach komercyjnych.

  Podwyższona kwaśność jest ok?

LEAVE A COMMENT