Opis stylu

Jasne pełne (světlý ležák)

UWAGA! Wiele opisów stylów jest obecnie w fazie redakcji. W przypadku znalezienia jakichkolwiek błędów prosimy o komentarz lub @ do autora: Przemysław Szczepańczyk
 
 
 
Parametry:
Ekstrakt początkowy: 11-12,5°Blg
Ekstrakt końcowy: 3-4,5°Blg
Zawartość alkoholu: 4,2-5,8% obj.
Goryczka: 30-45 IBU
Barwa: 7-14°EBC
    


Codzienne jasne piwo o bogatym, złożonym, słodowo-chmielowym smaku i aromacie. Orzeźwiające, z wyczuwalną, długą, ale gładką goryczką.


Wyróżniki stylu:
Jasne, orzeźwiające, gorzkie, złożone, zbalansowane, słodowo-chmielowe, pełne czeskie piwo dolnej fermentacji. Mocniejsze, bardziej złożone, chmielowe i gorzkie niż czeskie lekkie jasne piwa. Bardziej słodowe, pełniejsze, bogatsze w aromaty powstałe w procesie fermentacji i mniej wytrawne niż pilzner niemiecki.


Historia:
Stworzone w Pilznie przez bawarskiego piwowara Josefa Grolla w 1842 roku, szybko zdobyło szerokie grono wielbicieli, po czym w wielu miejscach na całym świecie zaczęto warzyć piwa "typu pilzneńskiego", które pozostało najpopularniejszym stylem piwnym świata do czasu II wojny światowej. Wtedy to, w USA, ze względu na oszczędności oraz sprowokowaną przez mobilizację mężczyzn chęć poszerzenia rynku o kobiety (które zdaniem amerykańskich speców od marketingu wolały piwa mniej gorzkie i mniej intensywne w smaku), stworzono dominujące obecnie na rynku piwo w stylu określanym jako, po prostu, lager.


Aromat:
Bogaty, złożony bukiet, na który składają się aromaty czeskiego chmielu o kwiatowym, ziołowym lub korzennym charakterze oraz chlebowe lub zbożowe nuty słodu pilzneńskiego. Oba aromaty powinny być na poziomie średnim, a balans między nimi może być przesunięty w dowolną stronę, nigdy nie może być jednak mowy o wyraźnej dominacji jednego z tych aspektów nad drugim. Estry owocowe o charakterze czerwonych jabłek lub gruszek, które często pojawiają się w komercyjnych przykładach stylu, podobnie jak aromaty piwniczne lub DMS uważane są za wadę. Diacetyl na poziomie do średnioniskiego może dopełnić bukiet, ale nie jest wymagany. Dopuszczalny niski poziom H2S wynikający z fermentacji i leżakowania w niskich temperaturach - wyczuwalny w tle może kojarzyć się z wodami mineralnymi (choć woda użyta do produkcji powinna być niemal pozbawiona składników mineralnych).


Smak:
W smaku istotny jest balans pomiędzy chlebową, zbożową i ewentualnie lekko miodową lub orzechową słodowością a kwiatowymi, ziołowymi lub korzennymi nutami czeskiego chmielu. Oba te aspekty powinny być na poziomie średnim i dobrze się komponować. Dopuszczalny diacetyl na poziomie do średnioniskiego. Chociaż piwo z początku może sprawiać wrażenie słodszego, ze względu na swój bogaty słodowy charakter, to finisz powinien być wytrawny, chmielowo-słodowy, średnio długi. Estry owocowe o charakterze czerwonych jabłek lub gruszek, które często pojawiają się w komercyjnych przykładach stylu, uważane są za wadę, podobnie jak aromaty piwniczne, siarkowe (inaczej niż w aromacie, wyczuwalny H2S w smaku jest wadą) lub związane z utlenieniem.


Goryczka:
Średnia do średniowysokiej, chmielowa, trochę zalegająca, ale gładka, zachęcająca do wzięcia kolejnego łyka.


Wygląd:
Piwo jasnozłote do ciemnozłotego. Klarowne. Piana drobna, zwarta, obfita, biała, trwała.


Odczucie w ustach:
Pełnia średnia. Wysycenie średnie do średniowysokiego. Możliwa niska lepkość od cukrów resztkowych oraz oleistość od diacetylu.


Surowce i technologia:
Słód pilzneński i czeski chmiel (Żatecki, Sladek, Cervenak itp.). Dopuszczalny niewielki dodatek najjaśniejszych słodów karmelowych w celu podbicia pełni, jednak należy się starać, by ta wynikała z odpowiednio przeprowadzonego zacierania, które tradycyjnie odbywa się dekokcyjnie. Czeskie drożdże dolnej fermentacjio czystym profilu lub produkujące piwa o niewielkiej resztkowej zawartości diacetylu. Fermentacja w możliwie niskich temperaturach może pomóc zachować więcej tego diketonu. Miękka, nisko zmineralizowana woda.


Przykłady komercyjne:
Plzeňský Prazdroj "Pilsner Urquell", Unetice "Uneticka 12", Budveiser "Budvar," Krakonoš "Světlý ležák 12°", Černá Hora "Světlý Ležák 12°", Svijany "Svijanský Rytíř 12%", Łańcut & Pinta "Kryształ", Sandomierz "Chochliki Wieczorne", Brokreacja "The Teacher"


  7-9°C      Półlitrowa szklanka lub kufel

Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Alkoholowość
Diacetyl
DMS
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
Diacetyl
DMS
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
Poziom zmętnienia
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Rozgrzewanie alkoholowe

Przemysław Szczepańczyk
Latest posts by Przemysław Szczepańczyk (see all)

LEAVE A COMMENT