Opis stylu

Ciemne mocne (tmavý speciál)

UWAGA! Wiele opisów stylów jest obecnie w fazie redakcji. W przypadku znalezienia jakichkolwiek błędów prosimy o komentarz lub @ do autora: Przemysław Szczepańczyk
 
 
 
Parametry:
Ekstrakt początkowy: 13-14°Blg
Ekstrakt końcowy: 3-4°Blg
Zawartość alkoholu: 5-6% obj.
Goryczka: 22-35 IBU
Barwa: 50-70°EBC
           


Najmocniejszy z tradycyjnych ciemnych czeskich stylów. Złożona słodowość z czekoladowymi, karmelowymi i rodzynkowymi nutami dominuje profil.


Wyróżniki stylu:
Ciemne, mocne, słodowe, złożone, czeskie piwo dolnej fermentacji. W charakterze może być bliższe schwarzbiera lub dunklesa, ale zawsze będzie od nich słodsze oraz bardziej intensywne i bardziej złożone w smaku.


Historia:
Popularny styl w Czechach, który warzy tam więcej browarów niż lżejsze ciemne style, jednakowoż w mniejszych ilościach. Podobnie jak jaśniejsze czeskie piwa z kategorii speciál, w wielu browarach jest to piwo sezonowe lub świąteczne. Zdarza się, że ekstrakt przekracza 14°Blg, a piwowarzy stosują niekiedy do swoich speciálów dodatki w postaci np. kawy lub słodów palonych. Gros piw w tym stylu znajduje się jednak w przedziale 13-14°Blg i pozbawiony jest dodatków. Takiego właśnie piwa dotyczy niniejszy opis.


Aromat:
Średniowysoki, złożony aromat słodowy, z nutami ciemnego chleba, pumpernikla, czekolady, kawy. Aromaty lukrecji, anyżu, rodzynek, winogron, śliwek na poziomie do średnioniskiego, pochodzące zarówno ze słodu, jak i z fermentacji. Aromat czeskiego chmielu niski do średnioniskiego. Dopuszczalny niski diacetyl oraz niski poziom alkoholu, który w połączeniu z innymi aromatami może kojarzyć się z winem, likierem lub słodką owocową nalewką. Poza tym profil czysty, bez nut siarkowych ani śladów utlenienia.


Smak:
Dominuje złożona słodowość na średniowysokim poziomie. Charakter słodowy składa się z mieszanki smaków czekolady, orzechów, kawy, ciemnego chleba, pumpernikla, karmelu, rodzynek, winogron. Najczęściej 2 lub 3 z tych nut dominują, a reszta pozostaje w tle. Charakteru dopełniają alkohol i owocowe estry z fermentacji na poziomie niskim, nadające piwu nieco winny charakter. Czeski chmiel jest wyczuwalny w tle, na poziomie do średnioniskiego, o kwiatowym, ziołowym lub korzennym charakterze. Finisz półwytrawny do półsłodkiego, średnio długi, czekoladowy, chlebowy, winny i lekko chmielowy.


Goryczka:
Średnioniska do średniej, łagodna. Chmielowa, trochę palona z lekkim udziałem alkoholu. Krótka do średniodługiej, kontrastująca ze słodyczą, ale jej nie przesłaniająca.


Wygląd:
Ciemnobrązowe do niemal czarnego. Klarowne. Piana beżowa do jasnobrązowej, zwarta, obfita, trwała.


Odczucie w ustach:
Pełnia średnia do średniowysokiej. Tekstura może być trochę lepka. Wysycenie średnie do średniowysokiego. Możliwe niskie rozgrzewanie alkoholowe.


Surowce i technologia:
Słód pilzneński z dodatkiem słodów aromatycznych, jasnych i ciemnych słodów karmelowych, słodów czekoladowych, palone ziarna zbóż mogą być używane w niewielkich ilościach, ale ostra paloność jest niepożądana. Czeski chmiel. Drożdże dolnej fermentacji. Tradycyjnie warzone dekokcyjnie i długo leżakowane.


Przykłady komercyjne:
Maxmilian "Tmavý speciál 14°", Lod' "Monarchie 13°", Mamut "13° tmavý speciál", Podklášterní pivovar Třebíč "Urban tmavý speciál", Opat "Tmavý Speciál", Rohozec "Skalák tmavý speciál", Rambousek "Tmavý speciál", Permon "Tmavý speciál 14°", Kout na Šumavě "Koutský tmavý speciál 14°"


  8°C      Kufel

Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Alkoholowość
Diacetyl
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
Kwaśność
Diacetyl
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
Poziom zmętnienia
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Rozgrzewanie alkoholowe

Przemysław Szczepańczyk
Latest posts by Przemysław Szczepańczyk (see all)

LEAVE A COMMENT