Słody

Słód red active

Autor: Paweł Leszczyński
To wyjątkowy słód, który nie ma swojego odpowiednika, stąd nazwa własna. Wnosi do piwa bardzo wyraźne aromaty kojarzące się z ciastkami, orzechami, skórką razowego chleba oraz niesamowitą, czerwoną barwę. Wytwarzany ze specjalnej odmiany jęczmienia w procesie przypominającym suszenie innych słodów podstawowych, gdzie temperatura podnoszona jest aż to poziomu 100°C. Mimo tak wysokiej temperatury udaje się rzecz dotychczas uznawana za niemożliwą - aktywność enzymów w słodzie jest porównywalna ze słodem pilzneńskim i wynosi min. 230 WK dm. Oznacza to, że nie tylko można użyć go jako słodu podstawowego, ale także łączyć z innymi surowcami niesłodowanymi i karmelami.


Zastosowanie:
Można stosować do 100% zasypu. Ze względu na skomplikowany aromat i głęboki kolor słód Red Active świetnie sprawdza się jako baza do piw niskoalkoholowych. Z oczywistych względów stanowi doskonałą podstawę do piw, w których podkreślić chcemy skomplikowany, słodowy profil.

Przykładowe parametry na podstawie specyfikacji Viking Malt:
 
CechaParametrWartość
Wilgotność:%4,5
Ekstrakt:% s.m.>79
Barwa słodu:°EBC30-40
Białko:% s.m.<12,5
Wolny azot aminowy:mg/l>140
DMSp:ppm<2,5
Czas konwersji:min.<20
pH: 5,6
Odfermentowanie:% d.m.>76
Siła diastatyczna:WK s.m.>230Przechowywanie i bezpieczeństwo:
Słód powinien być przechowywany w chłodnym (<20°C), suchym (<40 RH%) i bezwonnym miejscu. W takich warunkach dopuszczalny okres składowania słodu wynosi co najmniej 12 miesięcy. Należy dbać, by produkt nie stykał się z gorącymi powierzchniami oraz unikać wdychania pyłu ze słodu.
LEAVE A COMMENT