Słody

Słód pszeniczny

Autor: Paweł Leszczyński
Słód Pszeniczny jest wytwarzany z pszenicy jarej i ozimej. Proces słodowania nie różni się znacząco od słodu pilzneńskiego. Końcowa temperatura dosuszania zwykle zawiera się w przedziale 72-80°C. Pentoza zawarta w słodzie pszenicznym (substancja podobna do beta-glukanów) w przeciwieństwie do tej w słodzie jęczmiennym, ryżu i kukurydzy, łatwo rozpuszcza się w wodzie i zwiększa trwałość piany. Zawiera cieńszą (bo jednokomórkowej grubości) warstwę, w której w wyniku słodowania powstaje alfa-amylaza, dlatego przy zasypie większej ilości słodu pszenicznego warto przedłużyć wyższą przerwę scukrzającą. Zawartość beta-amylazy może być wyższa niż w jasnych słodach jęczmiennych. Słód pszeniczny, w odróżnieniu od jęczmiennego, jest pozbawiony łuski, dlatego filtracja piw pszenicznych jest z reguły trudniejsza. Pszenica ma też większą zawartość białka niż jęczmień, co również dobrze wpływa na pienistość piwa.


Zastosowanie:
Może stanowić do 100% zasypu, choć tradycyjnie stosuje się od paru procent w celu poprawienia pienistości i tekstury piwa do ok. 50% przy piwach pszenicznych.

Przykładowe parametry na podstawie specyfikacji Viking Malt:
 
CechaParametrWartość
Wilgotność:%<6
Ekstrakt:% s.m.>82
Barwa słodu:°EBC3.5-6.5
Białko:% s.m.<13
Azot rozpuszczalny:mg/100 g<800
Wolny azot aminowy:mg/l90-150
Lepkość:mPas<2
Siła diastatyczna:WK s.m.>250Przechowywanie i bezpieczeństwo:
Słód powinien być przechowywany w chłodnym (<20°C), suchym (<40 RH%) i bezwonnym miejscu. W takich warunkach dopuszczalny okres składowania słodu wynosi co najmniej 12 miesięcy. Należy dbać, by produkt nie stykał się z gorącymi powierzchniami oraz unikać wdychania pyłu ze słodu.
LEAVE A COMMENT