Słody

Słód barwiący obłuszczony

Autor: Paweł Leszczyński
Słód barwiący obłuszczony jest wytwarzany w procesie prażenia obłuszczonego słodu pilzneńskiego. Finalna temperatura to aż 200˚C Jego działanie amylolityczne jest zerowe, a zawartość ekstraktu raczej niska. Aromat jest popiołowy, dymny, palony, ale nie tak gryzący jak w przypadku palonego jęczmienia. Brak łuski zmniejsza ilość palonych aromatów, które przedostają się do piwa, z tego względu jest najlepszym surowcem, który zmieni barwę piwa nie zmieniając jego smaku (choć badania potwierdzają, że wystarczy zmiana barwy, abyśmy sam smak postszegal inaczej).


Zastosowanie:
Słód barwiący obłuszczny jest używany głównie do ciemnych piw, w których paloność ma być niewyczuwalna, typu cascadian dark ale (black IPA). Najlepiej dodać go w ostatnich minutach zacierania lub też wcześniej słód umieścić w worku ekstrakcyjnym i ekstrahować chłodną wodą, którą później możemy użyć jako wody zaciernej (co wpływa na obniżenie jej pH) lub też dodać ją później, w czasie gotowania, do uzyskania pożądanej barwy brzeczki.


Przykładowe parametry na podstawie specyfikacji Viking Malt:
 
CechaParametrWartość
Wilgotność:%<5
Ekstrakt:% s.m.>65
Barwa słodu:°EBC1300-1500Przechowywanie i bezpieczeństwo:
Słód powinien być przechowywany w chłodnym (<20°C), suchym (<40 RH%) i bezwonnym miejscu. W takich warunkach dopuszczalny okres składowania słodu wynosi co najmniej 12 miesięcy. Należy dbać, by produkt nie stykał się z gorącymi powierzchniami oraz unikać wdychania pyłu ze słodu.
LEAVE A COMMENT