Opis stylu

Irish red ale

UWAGA! Wiele opisów stylów jest obecnie w fazie redakcji. W przypadku znalezienia jakichkolwiek błędów prosimy o komentarz lub @ do autora: Dorota Chrapek
 
 
 
Parametry:
Ekstrakt początkowy: 9-11,5°Blg
Ekstrakt końcowy: 2,5-3,5°Blg
Zawartość alkoholu: 3,8-5% obj.
Goryczka: 18-28 IBU
Barwa: 18-28°EBC
      


Piwo o pięknej, czerwonej barwie, słodowym charakterze, niskiej goryczce, praktycznie pozbawione aromatu chmielowego.


Wyróżniki stylu:
Mniej goryczkowe i bardziej słodowe od angielskiego bittera. Bardziej odferentowane i mniej karmelowe od szkockich ale.


Historia:
Piwo w Irlandii warzyli już Wikingowie, a później w Średniowieczu Celtowie. Miało barwę czerwoną, ale smakowało zapewne zupełnie inaczej niż współczesne interpretacji stylu. Współczesna wersja irlandzkiego piwa czerwonego przypomina bardziej słodową, mniej nachmieloną wersję angielskiego bittera, wyróżniającą się intrygującym kolorem.


Aromat:
Aromat słodowy niski do średniego z nutą karmelu i tostów. Aromat chmielowy zazwyczaj nie jest obecny, jeśli występuje, ma charakter ziołowy, ziemisty lub kwiatowy. Nuta maślanego diacetylu jest akceptowana, ale niekonieczna. Dobrze, jeśli kojarzy się ona z toffi lub z maślanym popcornem. Charakter irish red ale powinien być neutralny, estry owocowe oraz alkohole wyższe, jeśli występują, powinny być na niskim poziomie.


Smak:
Niska do średniej słodowa lub karmelowa słodycz, ale z wytrawnym finiszem. Może mieć delikatny posmak maślany, toffi. Może być wyczuwalny smak ziarna, herbatników, tostów. Delikatny ziołowy lub ziemisty smak chmielowy oraz estry owocowe są opcjonalne. Finisz średniowytrawny do wytrawnego, pochodzący od palonego jęczmienia. Balans lekko przesunięty w stronę słodowości.


Goryczka:
Goryczka niska do średnioniskiej. Za sprawą dodatku ciemnych słodów jest zazwyczaj bardziej wyczuwalna niż wynikałoby to z oznaczenia IBU.


Wygląd:
Kolor ci3emnozłoty do głębokiego czerwonomiedzianego. Pożądane są wersje o odcieniu czerwonym. Piwo klarowne. Piana niska do średniej, o barwie złamanej bieli do ciemnokremowej o średniej trwałości.


Odczucie w ustach:
Treściwość średnioniska do średniej. Diacetyl, jeśli występuje, nadaje piwu gładkości i pełni. Wysycenie średnie.


Surowce i technologia:
Podstawę zasypu powinien stanowić słód pale ale, czasami z dodatkiem niewielkich ilości jasnych słodów karmelowych, monachijskich i/lub słodu parzonego. Czerwony kolor uzyskiwany jest dzięki dodatkowi prażonego jęczmienia. Europejskie odmiany chmielu o niskiej zawartości alfakwasów. Drożdże górnej fermentacji o neutralnym profilu i nie odfermentowujące zbyt głęboko.


Przykłady komercyjne:
Kilkenny “Irish Beer”, O’Hara’s “Irish Red Ale”, Samuel Adams “Irish Red”.


  10-13°C      pintowa szklanka

Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Alkoholowość
Diacetyl
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
Diacetyl
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
Poziom zmętnienia
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Rozgrzewanie alkoholowe

Dorota Chrapek
Latest posts by Dorota Chrapek (see all)

LEAVE A COMMENT