Opis stylu

Flanders red ale

UWAGA! Wszystkie opisy stylów są obecnie w fazie redakcji. Jeśli znajdziecie jakikolwiek błąd, od literówki po kwestie merytoryczne, bardzo prosimy o komentarz lub @ do autora: Jan Gadomski
 
 
 
 
 

Parametry:
Ekstrakt początkowy: 12-16°Blg
Ekstrakt końcowy: 0-2°Blg
Zawartość alkoholu: 4,5-7,5% obj.
Goryczka: 0-10 IBU
Barwa: 24-42°EBC
          


Kwaśne i owocowe, przypominające czerwone wino, belgijskie ale o bogatym profilu słodowym.


Wyróżniki stylu:
Rubinowa barwa oraz specyficzny, owocowy profil z nutami funky.


Aromat:
Na pierwszym planie, na poziomie od średniego do wysokiego, owocowość pochodząca z pracy drożdży - głównie brettanomyces (np. morele, brzoskwinie, gruszki, jabłka, wiśnie, porzeczki) i słodów specjalnych (suszone owoce). Mariaż tych składników tworzy niepowtarzalną, bardzo złożoną owocowość, kojarzącą się często z czerwonym winem. Podstawa słodowa w postaci tostowo-chlebowego aromatu, na poziomie od niskiego do średniego. Bukiet uzupełniają aromaty fenolowe charakterystyczne dla szczepów belgijskich (goździk, gałka muszkatołowa, pieprz, wanilia) i typowych dla szczepów brettanomyces (końska derka, skóra, sierść, stodoła) na poziomie od niskiego do średnioniskiego. Na poziomie od niskiego do średnioniskiego mogą wystąpić aromaty wanilii, kokosa, migdału i/lub sherry, pochodzące od leżakowania piwa z drewnem. Aromat kwaśny, na poziomie od niskiego do średniego, może kojarzyć się z octem. Brak aromatu chmielowego i diacetylu.


Smak:
Na pierwszym planie smaki owocowe pochodzące z pracy dzikich drożdży (np. wiśnie, porzeczka, owoce leśne). Kwaśność mlekowa na poziomie od średnioniskiej do średniowysokiej, spycha słodowość na dalszy plan. Kwaśność octowa maksymalnie na poziomie średnio niskim, jednak nie może być przesadnie piekąca. Podstawa słodowa przyjmuje smaki tostowo-chlebowe na poziomie od średnio niskiego do średniego, ale może też przybierać charakter suszonych owoców od słodów specjalnych. Na poziomie od niskiego do średnio niskiego bukiet uzupełniają słodkie smaki charakterystyczne dla starzenia piwa z drewnem (wanilia, kokos, migdały, toffi, sherry). Fenole na poziomie od niskiego do średnio niskiego, o charakterze przyprawowym typowym dla szczepów belgijskich i dzikim charakterystycznym dla brettanomyces. Brak smaku chmielowego i diacetylu. Półwytrawne do wytrawnego otwarcie z wytrawnym i kwaśnym finiszem. Balans po stronie kwaśnej i dzikiej owocowości.


Goryczka:
Goryczka od braku do niskiej, jeśli występuje, to przybiera charakter taninowy, pochodzący od leżakowania piwa z drewnem. W tym stylu słodycz jest balansowana w głównej mierze przez kwaśność, a nie goryczkę.


Wygląd:
Barwa ciemnoczerwona. Klarowne, piana biała, może być niska, zwykle nietrwała.


Odczucie w ustach:
Pełnia średnio niska do średniej. Wysycenie niskie do średniego. Ze względu na użycie drewna w trakcie leżakowania, może wystąpić efekt lekkiego ściągania, typowego dla czerwonych win leżakowanych w beczkach. Dopuszczalne jest rozgrzewanie alkoholowe na niskim poziomie.


Surowce i technologia:
Podstawą zasypu są wiedeński. Słody specjalne używa się w celu wprowadzenia do piwa efektu suszonych owoców i lekkiej słodyczy. Niewielki dodatek słodów palonych może pomóc w uzyskaniu czerwonej barwy. Używane są kontynentalne odmiany chmielu z niską zawartością alfa-kwasów. Drożdże Saccharomyces i Brettanomyces, oraz bakterie Lactobacillus i Acetobacter odpowiadają za fermentację.


Przykłady komercyjne:


  12-18°C   
Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Fenole
Funky
Drewno/beczka
Kwaśny
Diacetyl
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
Fenole
Funky
Drewno/beczka
Kwaśność
Diacetyl
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
Poziom zmętnienia
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Rozgrzewanie alkoholowe
Cierpkość


One Reply to “Flanders red ale”

 • Nazwy piszemy małymi literami… poprawiłem.

  W wyróżnikach porównaj to z innymi podobnymi stylami… Choćby z Flanders brown ale…

  Może słowo na temat historii i szkło?

  średnioniskiego piszemy łącznie, poprawiłem (bo piszesz na wszystkie możliwe sposoby).

  Piszesz o kwaśności mlekowej w smaku, ale w aromacie o octowej.

  brettanomyces z małej litery, kursywą.

  Nie jestem pewien, co oznacza wytrawne otwarcie.

  W smaku nie piszesz prawie o smakach podstawowych. Za to o balansie piszesz w goryczce.

  Goryczka jeśli występuje to przybiera charakter taninowy – a więc nie występuje, bo taniny to ściąganie błony śluzowej, a nie goryczka.

  Dolna granica barwy nie pokrywa się z tą z opisu (tj. ciemnoczerwoną).

  Co sprawia, że pełnia jest na tak wysokim poziomie?

  Czy to piwo musi być leżakowane z drewnem? Nigdzie o tym nie wspominasz. W szczególności ani słowem w surowcach. Ani o czasie dojrzewania, sposobie warzenia. Co z surowcami niesłodowanymi?

  Słód monachijski ciemny nie powinien stanowić podstawy ze względu na jego specyfikę.

  Czym jest „efekt suszonych owoców”?

  Dodaj proszę przykłady komercyjne.

LEAVE A COMMENT