Opis stylu

Brown IPA

UWAGA! Wiele opisów stylów jest obecnie w fazie redakcji. W przypadku znalezienia jakichkolwiek błędów prosimy o komentarz lub @ do autora: Przemysław Szczepańczyk
 
 
 
Parametry:
Ekstrakt początkowy: 14-17°Blg
Ekstrakt końcowy: 3-5°Blg
Zawartość alkoholu: 5,5-7,5% obj.
Goryczka: 40-70 IBU
Barwa: 35-55°EBC
          


Ciemna wersja american IPA, zachowująca typową dla stylu chmielową moc, wytrawność i pijalność, ale z dużo konkretniejszą i złożoną kontrą specjalnych słodów.


Wyróżniki stylu:
Wyraźnie chmielowe i słodowe, zbalansowane, pełne, ciemne amerykańskie piwo górnej fermentacji. Najbardziej słodowe z amerykańskich stylów IPA, bardziej słodowe niż black IPA.


Historia:
Nowy styl wyróżniony spośród amerykańskich IPA, z początku popularny głównie wśród amerykańskich piwowarów domowych i nazywany niekiedy Texas IPA ze względu na swoją popularność w tym stanie.


Aromat:
Średni do wysokiego, złożony aromat nowofalowych chmieli. Nuty aromatyczne mogą kojarzyć się z owocami cytrusowymi lub tropikalnymi, kokosami, winogronami, poziomkami, kwiatami, przyprawami, aromatami leśnymi (żywica, spadź). Słodowość na poziomie średnim do średniowysokiego o charakterze ciemnego chleba, tostów, karmelu, toffi lub orzechów z nutami kakao, syropu klonowego, czekolady. Profil drożdżowy czysty, pojawić się mogą jedynie niskie do średnioniskich estry o charakterze czerwonych owoców pestkowych i niski, czysty aromat alkoholowy w mocniejszych wersjach.


Smak:
W smaku dominuje chmiel, wyczuwalny na poziomie średnim do wysokiego, o charakterze nowofalowych chmieli, bez trawiastych posmaków. Na drugim planie wyczuwalna słodowość, z nutami ciemnego chleba, karmelu, toffi, orzechów, kakao, syropu klonowego lub czekolady , wyczuwalna na średnim lub średniowysokim poziomie, może niemal dorównywać smakowi chmielu, ale nie powinna nad nim dominować. Charakter słodowy i chmielowy muszą się dobrze komponować. Estry owocowe charakterze czerwonych owoców pestkowych na poziomie od niskiego do średnio niskiego. Brak innych nut pochodzących z fermentacji, poza niskim alkoholem w wersjach najmocniejszych. Dopuszczalna niska lub średnioniska słodycz. Finisz wytrawny lub półwytrawny, średnio długi, chmielowo-słodowy, z nutami karmelu, kakao lub orzechów.


Goryczka:
Średniowysoka do wysokiej, chmielowa i czasem alkoholowa, może być ostra, ale nie gryząca. Długo utrzymuje się w ustach.


Wygląd:
Barwa ciemnomiedziana do ciemnobrązowej. Klarowne, choć egzemplarze chmielone na zimno mogą być lekko zmętnione. Piana beżowa, raczej zwarta, średnio obfita, co najmniej średnio trwała.


Odczucie w ustach:
Pełnia średnioniska do średniej, gładka, aksamitna tekstura, bez wyraźnej lepkości. Wysycenie średnie do średniowysokiego. Mocniejsze wersje mogą się charakteryzować nisko wyczuwalnym rozgrzewaniem alkoholowym. Uczucie ściągania, wynikające najczęściej z chmielenia na zimno, jest wadą.


Surowce i technologia:
Słód bazowy to pilzneński (w USA nazywany często two-row pale ale z dodatkiem słodów karmelowych, cookie, brązowych, czekoladowych lub innych słodów specjalnych, pod warunkiem, że dobrze komponują się z chmielem. Dopuszczalny jest dodatek cukru, melasy, syropu klonowego itp. dla zwiększenia poziomu odfermentowania i złożoności, lub słodu pszenicznego dla polepszenia właściwości piany. Dowolne nowofalowe odmiany chmielu w znacznych ilościach, dodane na dowolnym etapie. Amerykańskie drożdże górnej fermentacji o wysokim poziomie odfermentowania i niskiej produkcji estrów. Zacierane na wytrawnie w celu uzyskania mocno odfermentowanego, gładkiego piwa.


Przykłady komercyjne:
Dogfish Head "Indian Brown Ale", Harpoon "Brown IPA", Russian River "Janet’s Brown Ale", Jan Olbracht "Piotrek z Bagien Brown IPA"


  8-12°C      Nonic, shaker

Tabela natężeń:
(0 - brak, 1 - niski, 2 - średnioniski, 3 - średni, 4 - średniowysoki, 5 - wysoki)

AROMAT012345
Chmielowość
Słodowość
Estry owocowe
Alkoholowość
       
SMAK012345
Chmielowość
Słodowość
Owocowe estry
       
WYGLĄD012345
Obfitość piany
Trwałość piany
Poziom zmętnienia
       
GORYCZKA012345
Natężenie
       
ODCZUCIE W USTACH012345
Pełnia
Nasycenie
Rozgrzewanie alkoholowe

Przemysław Szczepańczyk
Latest posts by Przemysław Szczepańczyk (see all)

LEAVE A COMMENT